š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.91 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.35 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.56 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.99 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 28.96 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 3.56 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10.40x8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.35 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 3.91 ctw |
| Width: | 12.95 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



3.91 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
3.91 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.35 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.56 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.99 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 28.96 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 3.56 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10.40x8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.35 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 3.91 ctw |
| Width: | 12.95 MM |
$3,288.00
3.91 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Pendantā
$3,288.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.35 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.56 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.99 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 28.96 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 3.56 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10.40x8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.35 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 3.91 ctw |
| Width: | 12.95 MM |























