🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.75 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Clasp: | Box With Tongue And Safety |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.75 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.20 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.50 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 3.75 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 25 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 3.75 ctw |
| Width: | 4.57 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


3.75 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet
3.75 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Clasp: | Box With Tongue And Safety |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.75 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.20 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.50 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 3.75 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 25 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 3.75 ctw |
| Width: | 4.57 MM |
Select Size
From $105.70
Original: $302.00
-65%3.75 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet—
$302.00
$105.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Clasp: | Box With Tongue And Safety |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.75 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 9.20 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 7.50 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 3.75 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 25 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 3.75 ctw |
| Width: | 4.57 MM |























