🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.70 Carat Genuine Iolite and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.41 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.47 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 15.24 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Iolite |
| Stone 1 Carat: | 3.41 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 45 |
| Total Stone Wt: | 3.70 ctw |
| Width: | 19.56 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














3.70 Carat Genuine Iolite and White Diamond 14K White Gold Ring
3.70 Carat Genuine Iolite and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.41 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.47 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 15.24 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Iolite |
| Stone 1 Carat: | 3.41 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 45 |
| Total Stone Wt: | 3.70 ctw |
| Width: | 19.56 MM |
Select Size
From $955.85
Original: $2,731.00
-65%3.70 Carat Genuine Iolite and White Diamond 14K White Gold Ring—
$2,731.00
$955.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.41 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.47 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 15.24 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Iolite |
| Stone 1 Carat: | 3.41 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 45 |
| Total Stone Wt: | 3.70 ctw |
| Width: | 19.56 MM |























