š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.70 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.60 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.47 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.60mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 3.70 ctw |
| Width: | 20.07 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


3.70 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
3.70 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.60 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.47 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.60mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 3.70 ctw |
| Width: | 20.07 MM |
Select Size
From $1,336.65
Original: $3,819.00
-65%3.70 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Ringā
$3,819.00
$1,336.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.60 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.47 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 13.97 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.60mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 3.70 ctw |
| Width: | 20.07 MM |























