🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.57 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.21 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.36 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.15 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 11.43 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 3.36 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.21 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 62 |
| Total Stone Wt: | 3.57 ctw |
| Width: | 9.65 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













3.57 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Earrings
3.57 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.21 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.36 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.15 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 11.43 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 3.36 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.21 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 62 |
| Total Stone Wt: | 3.57 ctw |
| Width: | 9.65 MM |
$696.15
Original: $1,989.00
-65%3.57 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Earrings—
$1,989.00
$696.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.21 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.36 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.15 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 11.43 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 3.36 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.21 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 62 |
| Total Stone Wt: | 3.57 ctw |
| Width: | 9.65 MM |























