š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.48 Carat Genuine Amethyst and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.48 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.99 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 48 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 47 |
| Total Stone Wt: | 3.48 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

3.48 Carat Genuine Amethyst and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
3.48 Carat Genuine Amethyst and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.48 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.99 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 48 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 47 |
| Total Stone Wt: | 3.48 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
$50.40
Original: $144.00
-65%3.48 Carat Genuine Amethyst and White Topaz .925 Sterling Silver Earringsā
$144.00
$50.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.48 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.99 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 48 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Heart Shape Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 47 |
| Total Stone Wt: | 3.48 ctw |
| Width: | 11.18 MM |























