š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.43 Carat Genuine Blue Sapphire and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.43 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.95 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 27.69 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 35 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 3.43 ctw |
| Width: | 14.73 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


3.43 Carat Genuine Blue Sapphire and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
3.43 Carat Genuine Blue Sapphire and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.43 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.95 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 27.69 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 35 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 3.43 ctw |
| Width: | 14.73 MM |
$95.90
Original: $274.00
-65%3.43 Carat Genuine Blue Sapphire and White Topaz .925 Sterling Silver Pendantā
$274.00
$95.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.43 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.95 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 27.69 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 35 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 3.43 ctw |
| Width: | 14.73 MM |























