🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.39 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.06 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.50 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 62 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 71 |
| Total Stone Wt: | 3.39 ctw |
| Width: | 20.57 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


3.39 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Ring
3.39 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.06 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.50 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 62 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 71 |
| Total Stone Wt: | 3.39 ctw |
| Width: | 20.57 MM |
Select Size
From $429.00
3.39 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Ring—
$429.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.06 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.50 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 3.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 9 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 62 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 71 |
| Total Stone Wt: | 3.39 ctw |
| Width: | 20.57 MM |























