š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.33 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.48 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.85 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.82 |
| Height: | 6.60 MM |
| Length: | 16.51 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 3.33 ctw |
| Width: | 14.48 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


3.33 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring
3.33 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.48 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.85 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.82 |
| Height: | 6.60 MM |
| Length: | 16.51 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 3.33 ctw |
| Width: | 14.48 MM |
Select Size
From $1,314.95
Original: $3,757.00
-65%3.33 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K White Gold Ringā
$3,757.00
$1,314.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.48 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.85 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.82 |
| Height: | 6.60 MM |
| Length: | 16.51 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 3.33 ctw |
| Width: | 14.48 MM |























