🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.25 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.07 ctw |
| Gross Wt: | 1.88 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 3.07 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 3.25 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













3.25 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant
3.25 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.07 ctw |
| Gross Wt: | 1.88 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 3.07 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 3.25 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
$710.50
Original: $2,030.00
-65%3.25 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant—
$2,030.00
$710.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 3.07 ctw |
| Gross Wt: | 1.88 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 3.07 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 3.25 ctw |
| Width: | 12.45 MM |























