š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.20 Carat Genuine Citrine .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | November |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.89 |
| Height: | 3.55 MM |
| Length: | 24.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Citrine |
| Stone 1 Carat: | 3.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 20 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Hoop Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 3.20 ctw |
| Width: | 3.30 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












3.20 Carat Genuine Citrine .925 Sterling Silver Earrings
3.20 Carat Genuine Citrine .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | November |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.89 |
| Height: | 3.55 MM |
| Length: | 24.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Citrine |
| Stone 1 Carat: | 3.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 20 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Hoop Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 3.20 ctw |
| Width: | 3.30 MM |
$87.50
Original: $250.00
-65%3.20 Carat Genuine Citrine .925 Sterling Silver Earringsā
$250.00
$87.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | November |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.89 |
| Height: | 3.55 MM |
| Length: | 24.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Citrine |
| Stone 1 Carat: | 3.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 20 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Hoop Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 3.20 ctw |
| Width: | 3.30 MM |























