š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.20 Carat Genuine Amethyst .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.89 |
| Height: | 3.55 MM |
| Length: | 24.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 3.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 20 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Hoop Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 3.20 ctw |
| Width: | 3.30 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








3.20 Carat Genuine Amethyst .925 Sterling Silver Earrings
3.20 Carat Genuine Amethyst .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.89 |
| Height: | 3.55 MM |
| Length: | 24.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 3.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 20 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Hoop Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 3.20 ctw |
| Width: | 3.30 MM |
$82.60
Original: $236.00
-65%3.20 Carat Genuine Amethyst .925 Sterling Silver Earringsā
$236.00
$82.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | February |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.20 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.89 |
| Height: | 3.55 MM |
| Length: | 24.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Purple |
| Stone 1: | Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 3.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 20 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Hoop Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 3.20 ctw |
| Width: | 3.30 MM |























