š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.14 Carat Genuine Ruby and TTLB Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond Wt: | 0.53 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.61 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.03 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 24.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 50 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.53 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 44 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.30mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 98 |
| Total Stone Wt: | 3.14 ctw |
| Width: | 18.03 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


3.14 Carat Genuine Ruby and TTLB Diamond .925 Sterling Silver Ring
3.14 Carat Genuine Ruby and TTLB Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond Wt: | 0.53 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.61 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.03 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 24.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 50 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.53 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 44 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.30mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 98 |
| Total Stone Wt: | 3.14 ctw |
| Width: | 18.03 MM |
Select Size
From $141.05
Original: $403.00
-65%3.14 Carat Genuine Ruby and TTLB Diamond .925 Sterling Silver Ringā
$403.00
$141.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond Wt: | 0.53 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.61 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.03 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 24.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 50 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.11 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.53 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 44 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.30mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 98 |
| Total Stone Wt: | 3.14 ctw |
| Width: | 18.03 MM |























