🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.11 Carat Genuine Pink Tourmaline and White Diamond 14K Rose Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.93 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.77 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 10.16 MM |
| Metal: | 14K Rose Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 2.93 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10.20x8.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 3.11 ctw |
| Width: | 18.29 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















3.11 Carat Genuine Pink Tourmaline and White Diamond 14K Rose Gold Ring
3.11 Carat Genuine Pink Tourmaline and White Diamond 14K Rose Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.93 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.77 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 10.16 MM |
| Metal: | 14K Rose Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 2.93 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10.20x8.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 3.11 ctw |
| Width: | 18.29 MM |
Select Size
From $769.30
Original: $2,198.00
-65%3.11 Carat Genuine Pink Tourmaline and White Diamond 14K Rose Gold Ring—
$2,198.00
$769.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.18 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.93 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.77 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 10.16 MM |
| Metal: | 14K Rose Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 2.93 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10.20x8.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 3.11 ctw |
| Width: | 18.29 MM |























