š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.08 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Straight Post |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 3.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.97 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | Huggies Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 3.08 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




3.08 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Earrings
3.08 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Straight Post |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 3.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.97 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | Huggies Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 3.08 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
$815.50
Original: $2,330.00
-65%3.08 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Earringsā
$2,330.00
$815.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Straight Post |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 3.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.97 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | Huggies Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 3.08 ctw |
| Width: | 4.06 MM |























