š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.02 Carat Genuine Blue Sapphire .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.02 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.73 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 27.94 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Blue Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 0.27 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Blue Sapphire |
| Stone 3 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 15 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.90mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 3.02 ctw |
| Width: | 14.99 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




3.02 Carat Genuine Blue Sapphire .925 Sterling Silver Pendant
3.02 Carat Genuine Blue Sapphire .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.02 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.73 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 27.94 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Blue Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 0.27 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Blue Sapphire |
| Stone 3 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 15 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.90mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 3.02 ctw |
| Width: | 14.99 MM |
$70.00
Original: $200.00
-65%3.02 Carat Genuine Blue Sapphire .925 Sterling Silver Pendantā
$200.00
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.02 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.73 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 27.94 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Blue Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 0.27 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.40mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Blue Sapphire |
| Stone 3 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 15 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.90mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 20 |
| Total Stone Wt: | 3.02 ctw |
| Width: | 14.99 MM |























