š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.00 Carat Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 3.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.69 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 23.88 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 19 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.40-3.50mm |
| Style: | Band Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 3.00 ctw |
| Width: | 3.56 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







3.00 Carat Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Ring
3.00 Carat Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 3.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.69 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 23.88 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 19 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.40-3.50mm |
| Style: | Band Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 3.00 ctw |
| Width: | 3.56 MM |
Select Size
From $608.30
Original: $1,738.00
-65%3.00 Carat Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$1,738.00
$608.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 3.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.69 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 23.88 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 19 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.40-3.50mm |
| Style: | Band Ring |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 3.00 ctw |
| Width: | 3.56 MM |























