🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
3.00 Carat Genuine Black Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 3.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.47 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 8.64 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 8.60-8.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 3.00 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














3.00 Carat Genuine Black Diamond 14K White Gold Ring
3.00 Carat Genuine Black Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 3.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.47 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 8.64 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 8.60-8.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 3.00 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Select Size
From $508.90
Original: $1,454.00
-65%3.00 Carat Genuine Black Diamond 14K White Gold Ring—
$1,454.00
$508.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 3.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.47 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 8.64 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 8.60-8.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 3.00 ctw |
| Width: | 8.64 MM |























