š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.80 Carat Genuine Peridot and White Zircon .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | August |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.80 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.93 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 29.46 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Peridot |
| Stone 1 Carat: | 2.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 10x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.10 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 2.80 ctw |
| Width: | 8.38 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






2.80 Carat Genuine Peridot and White Zircon .925 Sterling Silver Earrings
2.80 Carat Genuine Peridot and White Zircon .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | August |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.80 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.93 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 29.46 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Peridot |
| Stone 1 Carat: | 2.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 10x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.10 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 2.80 ctw |
| Width: | 8.38 MM |
$66.50
Original: $190.00
-65%2.80 Carat Genuine Peridot and White Zircon .925 Sterling Silver Earringsā
$190.00
$66.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | August |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.80 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.93 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 29.46 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Peridot |
| Stone 1 Carat: | 2.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 10x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.10 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 2.80 ctw |
| Width: | 8.38 MM |























