š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.79 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.64 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9.90x8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 64 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Crossover Ring |
| Total Qty Of Stones: | 65 |
| Total Stone Wt: | 2.79 ctw |
| Width: | 20.83 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



2.79 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
2.79 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.64 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9.90x8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 64 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Crossover Ring |
| Total Qty Of Stones: | 65 |
| Total Stone Wt: | 2.79 ctw |
| Width: | 20.83 MM |
Select Size
From $1,061.20
Original: $3,032.00
-65%2.79 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$3,032.00
$1,061.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.64 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9.90x8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 64 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Crossover Ring |
| Total Qty Of Stones: | 65 |
| Total Stone Wt: | 2.79 ctw |
| Width: | 20.83 MM |























