š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.78 Carat Genuine Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.78 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.82 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 28.19 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 35 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 2.78 ctw |
| Width: | 15.49 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






2.78 Carat Genuine Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
2.78 Carat Genuine Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.78 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.82 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 28.19 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 35 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 2.78 ctw |
| Width: | 15.49 MM |
$200.00
2.78 Carat Genuine Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Pendantā
$200.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.78 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.82 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 28.19 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 35 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 2.78 ctw |
| Width: | 15.49 MM |























