š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.75 Carat Genuine Ethiopian Emerald 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.75 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 8.13 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Ethiopian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.75 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 2.75 ctw |
| Width: | 6.10 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










2.75 Carat Genuine Ethiopian Emerald 14K Yellow Gold Earrings
2.75 Carat Genuine Ethiopian Emerald 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.75 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 8.13 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Ethiopian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.75 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 2.75 ctw |
| Width: | 6.10 MM |
$754.25
Original: $2,155.00
-65%2.75 Carat Genuine Ethiopian Emerald 14K Yellow Gold Earringsā
$2,155.00
$754.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.75 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 8.13 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Ethiopian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.75 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 2.75 ctw |
| Width: | 6.10 MM |























