🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.72 Carat Genuine Ethiopian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.16 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.56 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.76 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Ethiopian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.56 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 2.72 ctw |
| Width: | 7.11 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










2.72 Carat Genuine Ethiopian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
2.72 Carat Genuine Ethiopian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.16 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.56 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.76 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Ethiopian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.56 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 2.72 ctw |
| Width: | 7.11 MM |
$880.25
Original: $2,515.00
-65%2.72 Carat Genuine Ethiopian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings—
$2,515.00
$880.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.16 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.56 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.76 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Ethiopian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.56 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 2.72 ctw |
| Width: | 7.11 MM |























