š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.66 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.26 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.66 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 2.66 ctw |
| Width: | 9.40 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






2.66 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
2.66 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.26 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.66 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 2.66 ctw |
| Width: | 9.40 MM |
$804.30
Original: $2,298.00
-65%2.66 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Earringsā
$2,298.00
$804.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.26 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.66 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 11.18 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 2.66 ctw |
| Width: | 9.40 MM |























