š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.60 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.27 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.33 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.23 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 16.26 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 11x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.27 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 61 |
| Total Stone Wt: | 2.60 ctw |
| Width: | 16.26 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






2.60 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Ring
2.60 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.27 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.33 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.23 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 16.26 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 11x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.27 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 61 |
| Total Stone Wt: | 2.60 ctw |
| Width: | 16.26 MM |
Select Size
From $1,455.30
Original: $4,158.00
-65%2.60 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Ringā
$4,158.00
$1,455.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.27 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.33 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.23 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 16.26 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 11x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.27 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 61 |
| Total Stone Wt: | 2.60 ctw |
| Width: | 16.26 MM |























