š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.56 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.26 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.81 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 10.92 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 2.56 ctw |
| Width: | 9.14 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








2.56 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Earrings
2.56 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.26 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.81 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 10.92 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 2.56 ctw |
| Width: | 9.14 MM |
$422.80
Original: $1,208.00
-65%2.56 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Earringsā
$1,208.00
$422.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.26 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.81 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 10.92 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 2.56 ctw |
| Width: | 9.14 MM |























