š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.56 Carat Genuine Burma Ruby and White Diamond 18K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.56 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.31 |
| Height: | 5.58 MM |
| Length: | 20.57 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.56 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 2.56 ctw |
| Width: | 11.17 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



2.56 Carat Genuine Burma Ruby and White Diamond 18K Yellow Gold Pendant
2.56 Carat Genuine Burma Ruby and White Diamond 18K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.56 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.31 |
| Height: | 5.58 MM |
| Length: | 20.57 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.56 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 2.56 ctw |
| Width: | 11.17 MM |
Select Size
From $432.60
Original: $1,236.00
-65%2.56 Carat Genuine Burma Ruby and White Diamond 18K Yellow Gold Pendantā
$1,236.00
$432.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.56 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.31 |
| Height: | 5.58 MM |
| Length: | 20.57 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.56 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 2.56 ctw |
| Width: | 11.17 MM |























