š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.55 Carat Dyed Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.9 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.40 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 41 |
| Total Stone Wt: | 2.55 ctw |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






2.55 Carat Dyed Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
2.55 Carat Dyed Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.9 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.40 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 41 |
| Total Stone Wt: | 2.55 ctw |
Select Size
From $44.80
Original: $128.00
-65%2.55 Carat Dyed Emerald and White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$128.00
$44.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.9 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.40 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 40 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 41 |
| Total Stone Wt: | 2.55 ctw |























