🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.53 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.31 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.84 |
| Height: | 5.19 MM |
| Length: | 20.58 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.22 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6.36X8.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.31 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 50 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.15mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 51 |
| Total Stone Wt: | 2.53 ctw |
| Width: | 11.41 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

2.53 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
2.53 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.31 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.84 |
| Height: | 5.19 MM |
| Length: | 20.58 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.22 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6.36X8.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.31 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 50 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.15mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 51 |
| Total Stone Wt: | 2.53 ctw |
| Width: | 11.41 MM |
$773.50
Original: $2,210.00
-65%2.53 Carat Genuine Pink Sapphire and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant—
$2,210.00
$773.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | VS-SI |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.31 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.84 |
| Height: | 5.19 MM |
| Length: | 20.58 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.22 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6.36X8.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.31 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 50 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.15mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 51 |
| Total Stone Wt: | 2.53 ctw |
| Width: | 11.41 MM |























