š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.52 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 2.52 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.11 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 3.30 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.52 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 21 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | Eternity Ring |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 2.52 ctw |
| Width: | 23.62 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




2.52 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Ring
2.52 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 2.52 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.11 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 3.30 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.52 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 21 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | Eternity Ring |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 2.52 ctw |
| Width: | 23.62 MM |
Select Size
From $510.30
Original: $1,458.00
-65%2.52 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$1,458.00
$510.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 2.52 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.11 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 3.30 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.52 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 21 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | Eternity Ring |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 2.52 ctw |
| Width: | 23.62 MM |























