š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.46 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.23 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.23 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.52 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 23.11 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.23 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 35 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 2.46 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



2.46 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant
2.46 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.23 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.23 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.52 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 23.11 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.23 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 35 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 2.46 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
$960.40
Original: $2,744.00
-65%2.46 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Pendantā
$2,744.00
$960.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.23 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.23 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.52 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 23.11 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.23 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 35 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 2.46 ctw |
| Width: | 12.45 MM |























