š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.42 Carat Created Sapphire .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.42 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.19 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 8.64 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Created Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.42 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 2.42 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

2.42 Carat Created Sapphire .925 Sterling Silver Ring
2.42 Carat Created Sapphire .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.42 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.19 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 8.64 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Created Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.42 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 2.42 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Select Size
From $36.40
Original: $104.00
-65%2.42 Carat Created Sapphire .925 Sterling Silver Ringā
$104.00
$36.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.42 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.19 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 8.64 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Created Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.42 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Bezel Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 2.42 ctw |
| Width: | 8.64 MM |























