š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.40 Carat Genuine Zambian Emerald 10K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.51 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 8.13 MM |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 2.40 ctw |
| Width: | 5.84 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










2.40 Carat Genuine Zambian Emerald 10K Yellow Gold Earrings
2.40 Carat Genuine Zambian Emerald 10K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.51 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 8.13 MM |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 2.40 ctw |
| Width: | 5.84 MM |
$310.80
Original: $888.00
-65%2.40 Carat Genuine Zambian Emerald 10K Yellow Gold Earringsā
$888.00
$310.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.51 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 8.13 MM |
| Metal: | 10K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 2.40 ctw |
| Width: | 5.84 MM |























