š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.40 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 17.83 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.50 inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 24 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 24 |
| Total Stone Wt: | 2.40 ctw |
| Width: | 7.37 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




2.40 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Bracelet
2.40 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 17.83 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.50 inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 24 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 24 |
| Total Stone Wt: | 2.40 ctw |
| Width: | 7.37 MM |
$629.00
2.40 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Braceletā
$629.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 17.83 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.50 inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 24 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 24 |
| Total Stone Wt: | 2.40 ctw |
| Width: | 7.37 MM |























