🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.39 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 10K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.11 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 13.46 MM |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 12x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 2.39 ctw |
| Width: | 21.34 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









2.39 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 10K White Gold Ring
2.39 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 10K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.11 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 13.46 MM |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 12x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 2.39 ctw |
| Width: | 21.34 MM |
Select Size
From $1,693.00
2.39 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 10K White Gold Ring—
$1,693.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.11 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 13.46 MM |
| Metal: | 10K White Gold |
| Metal Stamp: | 10K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 2.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 12x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 2.39 ctw |
| Width: | 21.34 MM |























