š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.29 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.29 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.71 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 10.00 inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.29 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 11 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bolo Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 11 |
| Total Stone Wt: | 2.29 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

2.29 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Bracelet
2.29 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.29 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.71 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 10.00 inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.29 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 11 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bolo Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 11 |
| Total Stone Wt: | 2.29 ctw |
| Width: | 4.06 MM |
$73.85
Original: $211.00
-65%2.29 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Braceletā
$211.00
$73.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.29 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.71 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 10.00 inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.29 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 11 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bolo Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 11 |
| Total Stone Wt: | 2.29 ctw |
| Width: | 4.06 MM |























