š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.26 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.24 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.02 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.17 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 2.26 ctw |
| Width: | 12.70 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






2.26 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Ring
2.26 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.24 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.02 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.17 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 2.26 ctw |
| Width: | 12.70 MM |
Select Size
From $1,064.70
Original: $3,042.00
-65%2.26 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Ringā
$3,042.00
$1,064.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.24 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.02 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.17 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 12.70 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 2.26 ctw |
| Width: | 12.70 MM |























