š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.25 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.25 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.90 |
| Height: | 6.60 MM |
| Length: | 10.67 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 1.80 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.45 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 2.25 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






2.25 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
2.25 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.25 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.90 |
| Height: | 6.60 MM |
| Length: | 10.67 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 1.80 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.45 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 2.25 ctw |
| Width: | 11.18 MM |
Select Size
From $81.20
Original: $232.00
-65%2.25 Carat Genuine Kunzite and White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$232.00
$81.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.25 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.90 |
| Height: | 6.60 MM |
| Length: | 10.67 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 1.80 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 7.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.45 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 2.25 ctw |
| Width: | 11.18 MM |























