š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.24 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.24 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.20 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 45.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 16 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Cluster Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 16 |
| Total Stone Wt: | 2.24 ctw |
| Width: | 27.43 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






2.24 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant
2.24 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.24 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.20 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 45.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 16 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Cluster Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 16 |
| Total Stone Wt: | 2.24 ctw |
| Width: | 27.43 MM |
$82.60
Original: $236.00
-65%2.24 Carat Genuine Emerald .925 Sterling Silver Pendantā
$236.00
$82.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.24 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.20 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 45.97 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 16 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Cluster Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 16 |
| Total Stone Wt: | 2.24 ctw |
| Width: | 27.43 MM |























