š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.22 Carat Genuine Swiss Blue Topaz and White Zircon .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.94 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 11.94 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Swiss Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 2.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 2.22 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


2.22 Carat Genuine Swiss Blue Topaz and White Zircon .925 Sterling Silver Ring
2.22 Carat Genuine Swiss Blue Topaz and White Zircon .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.94 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 11.94 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Swiss Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 2.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 2.22 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
Select Size
From $58.80
Original: $168.00
-65%2.22 Carat Genuine Swiss Blue Topaz and White Zircon .925 Sterling Silver Ringā
$168.00
$58.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.94 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 11.94 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Swiss Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 2.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 2.22 ctw |
| Width: | 9.91 MM |























