š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.20 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.17 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.06 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 7.37 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.03 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 7.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.17 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 2.20 ctw |
| Width: | 19.81 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



2.20 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
2.20 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.17 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.06 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 7.37 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.03 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 7.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.17 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 2.20 ctw |
| Width: | 19.81 MM |
Select Size
From $1,250.55
Original: $3,573.00
-65%2.20 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Ringā
$3,573.00
$1,250.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.17 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.06 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 7.37 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.03 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 7.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.17 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 2.20 ctw |
| Width: | 19.81 MM |























