🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.09 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.21 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.82 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.88 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.21 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 21 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 2.09 ctw |
| Width: | 10.92 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














2.09 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Pendant
2.09 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.21 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.82 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.88 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.21 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 21 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 2.09 ctw |
| Width: | 10.92 MM |
$1,048.95
Original: $2,997.00
-65%2.09 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond 14K White Gold Pendant—
$2,997.00
$1,048.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.21 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.82 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 20.32 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.88 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.21 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 21 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 2.09 ctw |
| Width: | 10.92 MM |























