š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.02 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.32 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.03 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 10.67 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 34 |
| Total Stone Wt: | 2.02 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



2.02 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
2.02 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.32 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.03 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 10.67 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 34 |
| Total Stone Wt: | 2.02 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
$701.75
Original: $2,005.00
-65%2.02 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Earringsā
$2,005.00
$701.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | July |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.32 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.03 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 10.67 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.70 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 34 |
| Total Stone Wt: | 2.02 ctw |
| Width: | 8.64 MM |























