š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
2.00 Carat Lab Grown Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 2.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.93 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 3.05 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.00 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.80-2.90mm |
| Style: | Band Ring |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 2.00 ctw |
| Width: | 23.88 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







2.00 Carat Lab Grown Diamond 14K White Gold Ring
2.00 Carat Lab Grown Diamond 14K White Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 2.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.93 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 3.05 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.00 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.80-2.90mm |
| Style: | Band Ring |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 2.00 ctw |
| Width: | 23.88 MM |
Select Size
From $564.90
Original: $1,614.00
-65%2.00 Carat Lab Grown Diamond 14K White Gold Ringā
$1,614.00
$564.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 2.00 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.93 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 3.05 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.00 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.80-2.90mm |
| Style: | Band Ring |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 2.00 ctw |
| Width: | 23.88 MM |























