🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
19.04 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Bracelet
Specifications:
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.14 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 18.90 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 16.37 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 18.90 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.14 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 19.04 ctw |
| Width: | 5.84 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












19.04 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Bracelet
19.04 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Bracelet
Specifications:
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.14 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 18.90 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 16.37 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 18.90 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.14 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 19.04 ctw |
| Width: | 5.84 MM |
$2,791.60
Original: $7,976.00
-65%19.04 Carat Genuine Green Tourmaline and White Diamond 14K White Gold Bracelet—
$7,976.00
$2,791.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.14 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 18.90 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 16.37 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 18.90 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.14 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 18 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 36 |
| Total Stone Wt: | 19.04 ctw |
| Width: | 5.84 MM |























