š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
18K Yellow Gold Plated 9.03 Carat Genuine Peridot .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | August |
| Clasp: | Other Clasp Type |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 9.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.81 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Peridot |
| Stone 1 Carat: | 9.03 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 21 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 9.03 ctw |
| Width: | 4.32 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



18K Yellow Gold Plated 9.03 Carat Genuine Peridot .925 Sterling Silver Bracelet
18K Yellow Gold Plated 9.03 Carat Genuine Peridot .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | August |
| Clasp: | Other Clasp Type |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 9.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.81 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Peridot |
| Stone 1 Carat: | 9.03 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 21 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 9.03 ctw |
| Width: | 4.32 MM |
Select Size
From $79.45
Original: $227.00
-65%18K Yellow Gold Plated 9.03 Carat Genuine Peridot .925 Sterling Silver Braceletā
$227.00
$79.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | August |
| Clasp: | Other Clasp Type |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 9.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.81 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.00 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Peridot |
| Stone 1 Carat: | 9.03 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 21 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 21 |
| Total Stone Wt: | 9.03 ctw |
| Width: | 4.32 MM |























