š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
18K White Gold Plated 10.48 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 10.48 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.90 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 17.27 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 9.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Blue Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 5x4mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 26 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.20mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Floral Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 10.48 ctw |
| Width: | 17.27 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


18K White Gold Plated 10.48 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
18K White Gold Plated 10.48 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 10.48 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.90 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 17.27 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 9.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Blue Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 5x4mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 26 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.20mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Floral Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 10.48 ctw |
| Width: | 17.27 MM |
$66.50
Original: $190.00
-65%18K White Gold Plated 10.48 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Earringsā
$190.00
$66.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 10.48 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.90 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 17.27 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 9.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Blue Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 5x4mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 26 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.20mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Floral Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 10.48 ctw |
| Width: | 17.27 MM |























