š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
18K Rose Gold Plated 7.58 Carat Genuine Prehnite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.03 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Prehnite |
| Stone 1 Carat: | 6.98 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 62 |
| Total Stone Wt: | 7.58 ctw |
| Width: | 13.72 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




18K Rose Gold Plated 7.58 Carat Genuine Prehnite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
18K Rose Gold Plated 7.58 Carat Genuine Prehnite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.03 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Prehnite |
| Stone 1 Carat: | 6.98 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 62 |
| Total Stone Wt: | 7.58 ctw |
| Width: | 13.72 MM |
Select Size
From $184.00
18K Rose Gold Plated 7.58 Carat Genuine Prehnite and White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$184.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.03 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Prehnite |
| Stone 1 Carat: | 6.98 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 62 |
| Total Stone Wt: | 7.58 ctw |
| Width: | 13.72 MM |























