š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
18K Rose Gold Plated 5.55 Carat Genuine Pink Amethyst and Rhodolite .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.54 |
| Height: | 7.67 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 5.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Rhodolite Garnet |
| Stone 2 Carat: | 0.35 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 7 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 8 |
| Total Stone Wt: | 5.55 ctw |
| Width: | 12.14 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

18K Rose Gold Plated 5.55 Carat Genuine Pink Amethyst and Rhodolite .925 Sterling Silver Pendant
18K Rose Gold Plated 5.55 Carat Genuine Pink Amethyst and Rhodolite .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.54 |
| Height: | 7.67 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 5.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Rhodolite Garnet |
| Stone 2 Carat: | 0.35 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 7 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 8 |
| Total Stone Wt: | 5.55 ctw |
| Width: | 12.14 MM |
$68.60
Original: $196.00
-65%18K Rose Gold Plated 5.55 Carat Genuine Pink Amethyst and Rhodolite .925 Sterling Silver Pendantā
$196.00
$68.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | February |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.54 |
| Height: | 7.67 MM |
| Length: | 27.18 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Amethyst |
| Stone 1 Carat: | 5.20 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Rhodolite Garnet |
| Stone 2 Carat: | 0.35 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 7 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 8 |
| Total Stone Wt: | 5.55 ctw |
| Width: | 12.14 MM |























