š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
18K Rose Gold Plated 11.60 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 12.47 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 20.98 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 12.47 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 29 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Total Qty Of Stones: | 29 |
| Total Stone Wt: | 12.47 ctw |
| Width: | 7.62 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









18K Rose Gold Plated 11.60 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet
18K Rose Gold Plated 11.60 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 12.47 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 20.98 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 12.47 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 29 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Total Qty Of Stones: | 29 |
| Total Stone Wt: | 12.47 ctw |
| Width: | 7.62 MM |
Select Size
From $342.30
Original: $978.00
-65%18K Rose Gold Plated 11.60 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Braceletā
$978.00
$342.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 12.47 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 20.98 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 12.47 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 29 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Total Qty Of Stones: | 29 |
| Total Stone Wt: | 12.47 ctw |
| Width: | 7.62 MM |























